Nexten Enerji 1 Yaşında!

Nexten Enerji 1 Yaşında!

Nexten Enerji 1 Yaşında!

Yenilenebilir enerji projelerinin insaasında kesintisiz hizmet sunma misyonuyla çıktığımız bu yolculukta ilk yılımızı geride bırakmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Geride bıraktığımız 1 yılı ve Nexten Enerji’nin kuruluş hikayesini saha koordinatörümüz Uğur Koyunoğlu ile değerlendirdik.

Nexten Enerji’nin kuruluş amacından bahsedebilir misiniz?  Nexten’in 1. Yılını doldurduğumuz bu günlerde geçtiğimiz bir seneyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nexten,  Güneş Enerjisi sektöründe ki 4 yıllık bilgi birikimi ve uygulama tecrübesi bulunan deneyimli bir ekip tarafından İzmir’de kuruldu.

Yola çıkarken amacımız geçmiş tecrübelerimize de dayanarak yenilenebilr enerji projelerinin uygulamasında gerek yatırımcılara gerek EPC firmalarına dünya standarlarında hizmet sunan, sektörde adıyla güven veren bir marka yaratmaktı. Geçen 1 yıla baktığımız zaman şirketimizin  eski tecrübe ve referanslarından dolayı yeni şirketlerin sektörde yaşadığı zorluklardan etkilenmediğini söyleyebiliriz. 2017 yılının özellikle sektörün ciddi ivme kazanması bir çok projelerin hayata geçmesine olanak sağlamıştır. 2018 de ise özellikle ekonomik ve siyasi konjonkturel değişimler sektörde olumsuz bir tablo ortaya çıkarsa da şirket olarak uygulamalarımız devam etmektedir.

Nexten Enerji’nin sektörde öne çıkan yönleri ve projelere yaklaşımı hakkında neler söyleyebilirsiniz ?

Daha önce de söylediğim gibi biz Nexten markası altında bu yola çıkarken geçmiş deneyimlerimiz sayesinde gerek yatırımcıların, gerekse EPC şirketlerinin sık karşılaştıkları sorunları ve beklentilerini çok iyi biliyorduk. Bu bizim için çok büyük bir avantaj oldu diyebilirim.

Montaj hataları kaynaklı verim kayıplarıyla karılaşılmaması, proje maliyetinde çok büyük etkisi olan panel ve malzemelerin doğru uygulanması ve garanti şartlarının koruma altına alınması, projenin planlanan zaman dahilinde tamamlanması ve devreye alınması, karşılaşılabilecek irili ufaklı sorunlara karşı sahada çözüm üretecek problem çözme becerisi olan teknik bir ekibin bulunması gibi başlıca beklentiler üzerine yoğunlaşıyoruz.

Ülkemizde sektörün durumu ile ilgili değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sektörün ülkemizdeki geçmişi çok eskiye dayanmadığı için özellikle ilk yıllarda gerek yatırımcıların bilinçlenememesi, gerek bürokratik engeller, gerekse ürün tedariğine kaynaklı sorunlar sebebiyle ciddi anlamda sorunlar yaşandı. Akabinden ciddi anlamda hız kazanan uygulamalar neticesinde sektör ciddi bir ivme yakalamış oldu. Ancak akabinde yanlış malzeme seçimi, bilinçsiz planlama ve uygun olmayan montaj koşulları yüzünden maalesef üzücü sonuçlar ortaya çıktı. Şuan ise maalesef ekonomik ve siyasi dalgalanmalar ile bürokratik gelişmeler sebebiyle sektörde bir daralma söz konusu. Lakin sektörün daha gelişmiş olduğu ülkelere bakıldığında benzer daralmaların yaşandığı akabinden ise yine ivme kazandığı görülmüştür. Ülkemizde de aynı gelişmenin yaşanacağını düşünüyorum.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.