Güneş Enerjisi ile Çalışan Tarımsal Sulama Sistemleri

Tarımsal sulama faaliyetlerinde güneş enerjisinden yararlanmak düşük maliyetli, çevre dostu ve temiz bir uygulamadır.

 

 Yenilenebilir enerji alanında gelişen teknolojiler ve düşen maliyetlerle birlikte, güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlerden birçok farklı alanda yararlanılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda, güneş enerjisinin kullanım alanlarından biri olan tarımsal sulama sistemlerini ele alacağız.

Düzenli sulama, tarımsal araziler için en önemli konulardan biridir. Kuyuların ve diğer su kaynaklarının merkezlere uzak, kırsal bölgelerde bulundukları düşünülürse, geleneksel enerji kaynaklarını kullanmanın ya oldukça uzun kablolama çalışmaları, ya da sahada benzinli jeneratör kullanımı gerektireceği bilinmektedir. Bu metotlar; yüksek ekipman, bakım ve yakıt maliyetleri içermekte olduklarından, şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için en uygun çözüm metodunun güneş enerjili sulama sistemleri olduğu görülmektedir.

 

Güneş Enerjisinden Yararlanan Tarımsal Sulama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sulama işlemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yeraltından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi, mevcut olan AC pompanın off-grid sistem ile beslenmesi, ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklinde gerçekleşmektedir.

 

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

Solar su pompalama sistemlerinin en önemli avantajlarından biri,  kullanımı basit ve dayanıklı olmalarıdır.

Kabloların ve bağlantıların ara sıra kontrol edilmesi ve düzenli panel temizliği ile sistemin uzun yıllar sorunsuz olarak çalışmasını sağlamak mümkündür. Ayrıca;

  • Sadece ilk yatırım maliyeti vardır.
  • İşletme maliyeti hemen hemen sıfırdır (Gerekli durumlardaki bakım maliyetleri hariç).
  • Yüksek verimlidirler ve elektriksel kayıpları azdır.
  • Sistemin montajı kolay ve sorunsuzdur.
  • Şebekeye bağımlılık yoktur.

 

 

Solar Tarımsal Sulama Sisteminde Hava Kapalıysa Ne Olur?

 Tüm güneş enerjisi sistemleri en verimli dönüşümü tabii ki güneşli havalarda verir. Kapalı havalarda sistem tamamen durmaz, çalışmaya devam eder ancak su verimi azalır. Bu hususta izlenecek en ekonomik ve güvenilir yol geniş bir su deposu kurmaktır. Güneşli anlarda depoya dolacak olan ihtiyaç fazlası su, gece veya güneş ışığının az olduğu günlerde kullanıma hazır şekilde depolanır.

Diğer bir yol ise, güneş panellerinin ürettiği enerjiyi akülerde depolayarak gece veya havanın kapalı olduğu günlerde suyu çekmek için kullanmaktır. Ancak bu sistemin ilk alternatife göre fazladan maliyet ve bakım gerektireceği unutulmamalıdır.

 

Görüldüğü üzere gelişen teknoloji ve teknolojiye bağlı olarak düşen maliyetler sayesinde, tamamen temiz ve yenilenebilir bir kaynak olan güneş enerjisinden yararlanma alanları artmış ve kullanımı daha mümkün hale gelmiştir.  Bu gelişmeler doğrultusunda, tarımsal sulama faaliyetlerinde güneş enerjisi oldukça düşük maliyetli ve tamamen temiz bir uygulama olarak tarım sektöründe kullanılmaya başlanmıştır.

 

 

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.