Çatıdan Elektrik Üretmek Artık Daha Kolay!

Çatıdan Elektrik Üretmek Artık Daha Kolay!

T.C Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 18 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, çatı üzeri güneş enerjisi sistemleri ile bina çatılarında elektrik üretmek için gerçekleştirilmesi gereken yasal prosedür sadeleştirildi.

 

10 kilovat (kW) ve altında kapasite ile çalışan çatı tipi güneş enerji sistemlerinin kurulumunun kolaylaştırılması hedeflendiği ges çatı projeleri ile kendi enerjisini üretmek isteyen vatandaşların ve işletmelerin yüzü gülecek.

Çatı üstü güneş enerjisi sistemleri, bireysel ve ticari kullanıcıların bina çatılarına kurabilecekleri güneş enerjisi sistemleri için kullanılan genel tanımdır. Ges çatı projeleri sayesinde, elektrik ihtiyacının tamamı kurulacak panellerden doğa dostu ve %100 temiz bir yöntem olan güneş enerjisi ile oldukça düşük masraflarla temin edilebilir. Ayrıca yeni düzenleme ile İhtiyaç fazlası elektriğin mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satılması da mümkün hale gelmiş bulunmaktadır.

Yayımlanan düzenlemeye göre, uygulamadan yararlanmak isteyen tüketiciler ilk olarak şebeke işletmecisine başvuracak. Daha sonra çatı üstü güneş enerjisi üretim tesisi, ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Mevcut bölgedeki elektrik şirketleri, çağrı mektubuyla kullanıcıların taleplerine karşılık verecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içinde kurulacak sistem resmi kurumlara onaylatılacak.

 

Hem mülk sahipleri hem de kiracılar yararlanabilecek

Oldukça fazla sayıda avantaj sunan yeni düzenlemeye göre, 10 kW altı lisanssız üretim kapsamındaki çatı üzeri güneş enerjisi sistemi uygulamaları için tapu ya da asgari iki yıl süreli kira sözleşmesi istenecek. Birden fazla kullanıcının kayıtlı olduğu apartman, site gibi toplu yaşam alanları için noter onayı gerekecek. Süreç sonunda sözleşme imzalayan kullanıcılar, sayaç taktırarak sisteme elektrik verebilecek.

Son yıllarda düşen panel ve kurulum maliyetleri ile ges çatı projeleri uygulamalarının yaygınlaştığını görüyoruz.  Oldukça yüksek miktarda elektrik tüketen fabrikaların da çatı üstü ges uygulamalarından yararlanması bekleniyor.

 

Türkiye’de çatıların toplam alanı yaklaşık 1 milyar m²

 Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin ve mevcut binaların çatı alanlarının oldukça fazladır. Çatı üstü güneş enerjisi sistemlerine yapılacak yatırımlar, tüketiciyi üretici haline getirerek, uzun yıllar kar sağlanmasının önünü açacaktır.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.